puremetics Kroppsvård Badsalt vanilj apelsin
-22%
Nästan slutsåld
Personliga rekommendationer för dig
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation
beskrivning
Badsalt vanilj apelsin,
Linje
Kroppsvård
Produktserie
Vård
Doppa bara ner dig själv och njut: Badsaltet vanilla orange från puremetics är den perfekta kroppsvårdsprodukten för alla som längtar efter lite välbefinnande och avslappning. Det innehåller havssalt, som har en antiinflammatorisk och antibakteriell effekt och därför också är lämpligt som hudvård för personer med neurodermatit, akne eller psoriasis. Puremetics badsalt med vanilj och apelsin rengör huden skonsamt och djupt in i porerna. Det kommer i en vacker, återanvändbar burk som ger en dekorativ touch till badrummet. Den fräscha doften lockar sinnena och förflyttar dig till en exotisk värld.
Ideal för bortskämd kroppsvård
Badsaltet kan användas för antingen fotbad eller helbad. För ett fotbad, tillsätt först en matsked av puremetics vanilj-apelsinbadsalt och varmt vatten i en skål. Detta gör att saltet löses upp optimalt. Tillsätt sedan kallare vatten tills önskad temperatur har uppnåtts. Förberedelserna för ett helbad är liknande, men på grund av den större mängden vatten tillsätter du fyra till sex matskedar badsalt i badet. Nu är det bara att sluta ögonen och njuta! Den lätt stickande massageeffekten fungerar inte bara som hudvård, utan stimulerar också blodcirkulationen och väcker andan. Produkten är 100 procent vegansk och plastfri.Tillämpning
Badsalt & badbomber gör badet till ett avslappnande nöje och är särskilt enkla att använda. Badbomben kan du använda på två sätt. Lägg den i det halvfyllda badkaret och fyll sedan på nytt vatten. När det är dags att kliva ner i badet har badbomben redan löst upp sig. Det går även att lägga badbomben i det helt fyllda badkaret och uppleva den kittlande känslan när den löser upp sig. Badsalt ska däremot alltid lösas upp i förväg i varmt vatten. Du fyller då badkaret med 36 °C till 38 °C varmt vatten, fördelar badsaltet jämnt och njuter därefter av badet under 15 minuter.
Innehåller
MARIS SAL, CITRUS AURANTIUM DULCIS PEEL OIL, AROMA, CI 77491, CI 77492