- Dina fördelar som Premium-medlem
10% rabatt på artiklar
Prioriterad expressfrakt
Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
florence by mills Moisturize Mind Glowing Peel Off Mask
Personliga rekommendationer för dig
Filter
Anita Iordan
19.09.2022
Fabulous var mycket hjälpsam, jag rekommenderar det till alla
Automatiskt översatt från https://www.parfumdreams.it.
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation
beskrivning
Mind Glowing Peel Off Mask,
Linje
Moisturize
Produktserie
Skincare
hud
Blandhy, fet hy
egenskap
lugnande, Oljeabsorberande, porutjämnande, rengörande, utjämnande
Produktmärkning
Clean Beauty
Produkttyp
Mask
Användningsområde
Ansikte
Med Mind Glowing Peel Off Mask från florence by mills kan du rengöra huden ända ner i porerna och få den att stråla utan större ansträngning. Den fuktgivande hudvårdsprodukten är berikad med träkolspulver som drar till sig olja och smuts som en magnet och hjälper huden att få en ren, jämn och strålande hy. Peel-off-masken innehåller också lugnande lavendelolja och trollhasselextrakt, som har en klargörande effekt och hjälper huden att återfå sin naturliga balans. Men Moisturise Mask är inte bara imponerande för sin effekt! Den lila skimrande konsistensen och den underbara doften av lavendel gör den till en upplevelse för sinnena och garanterar mycket speciella stunder av välbefinnande. Som en del av Clean Beauty-sortimentet är denna hudvårdsprodukt också fri från skadliga ingredienser som parabener och silikoner, vilket gör den särskilt skonsam mot huden.
Hur du använder Mind Glowing Peel Off Mask från florence by mills
Applicera ett tjockt, jämnt lager av masken på ett rent och torrt ansikte. Undvik hårfästet, ögonfransarna och ögonområdet. Låt masken verka i 20 till 30 minuter och dra sedan av den från kanterna. Eventuella rester kan tvättas bort med rent, ljummet vatten.Tillämpning
De olika kosmetikamärkena erbjuder rengöringsmasker i en mängd olika varianter och för olika hudbehov. Rent användningsmässigt är det liten skillnad mellan de olika maskerna. En lämplig mängd av masken, för det mesta ren och ibland uppblandad med vatten, appliceras på den fuktiga ansiktshuden. Den exakta verkningstiden kan variera något och står på förpackningen. Vissa rengöringsmasker har dessutom en peelingeffekt och måste som regel mjukt masseras in i huden. Efter massagen eller den angivna verkningstiden tas rengöringsmasken bort med vatten, en ansiktsservett eller med en fuktad bomullsrondell. Som regel ska ansiktsmasker användas en till två gånger i veckan.
Innehåller
Aqua (Water, Eau), Polyvinyl Alcohol, Glycerin, Glycereth-26, Propylene Glycol, Magnesium Aluminum Silicate, Lavandula Hybrida Oil, Charcoal Powder, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Extract, o-Cymen-5-ol, Butylene Glycol, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin, Silica, Sodium Dehydroacetate, Mica, Disodium EDTA, Linalool, Tin Oxide, CI 77491 (Iron Oxides), CI 77891 (Titanium Dioxide), CI 60730 (Ext. Violet 2)