- Dina fördelar som Premium-medlem
- 10% rabatt på artiklar
- Prioriterad expressfrakt
- Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
Physicians Formula Powder Butter Believe It! Pressed Powder
Personliga rekommendationer för dig
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation
beskrivning
Butter Believe It! Pressed Powder,
Linje
Powder
Produktserie
Facial make-up
hud
alla hudtyper
egenskap
utslätande
karaktär
naturlig
doftgrupp
Exotisk
Konsistens
Kompakt
Produktmärkning
Veganskt
Användningsområde
Ansikte
Effekt
utslätande
Täckkraft
Lätt
Finish
naturlig
Butter Believe It! pressat puder från Physicians Formula
Detta nya pressade puder från Physicians Formula kommer i en vacker rund burk med bladdesign. Det kombinerar egenskaperna hos ett puder och en kräm och har utvecklats speciellt för känslig hud. Det ultralyxiga pudret är lätt att applicera med pensel och ger en lätt till medium täckning. Den krämiga konsistensen är berikad med en specialblandning av Murumuru-, Tucuma- och Cupuaçu-fett från Amazonas för en smörigt mjuk och hudförskönande finish. Dessutom innehåller Butter Believe It! pressat puder essentiella fettsyror och provitaminer som ger näring och mjukgör huden.
Kompakt makeup med en exklusiv smörblandning
Den här nya makeupen från Physicians Formula gör det enkelt att skapa en felfri hy med en hälsosam lyster som håller hela dagen. Pudret finns i nyanserna "Creamy Natural" och "Translucent" och doftar underbart som en semester i tropikerna. För att uppnå en naturlig look och jämna ut hudtonen appliceras det pressade pudret lätt på ansikte och hals med en borste. Det kan användas ensamt eller över foundation och är genomskinligt.Tillämpning
Det mycket fina och transparenta kompaktpudret kan appliceras på ansiktshuden över grunden för att fixera sminket. Dutta in i pudret med en puderpensel eller puderpuff i puderdosan, eller stryk den över puderstenen tills den är full av puder. Applicera sedan pudret på huden från pannan i riktning mot hakan. Appliceringen sker bäst med snabba rörelser i snabb följd. Vissa kompaktpuder har en spegel, vilket gör det lätt som en plätt att bättra på sminket när du är på språng.
Innehåller
Talc, Alumina, Silica, Mica, Isostearyl Neopentanoate, Octyldodecyl Stearoyl Stearate, Astrocaryum Murumuru Seed Butter, Dimethiconol Stearate, Fragrance/Parfum, Polybutene, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin, Hexylene Glycol, Astrocaryum Tucuma Seed Butter, Theobroma Grandiflorum Seed Butter, Lauroyl Lysine, Tocopherol, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Glyceryl Stearate, Glyceryl Oleate, Citric Acid, Citral, Iron Oxides (Ci 77491, Ci 77492, Ci 77499). [2106-1]
Tillverkare
Markwins Beauty Brands
Cami Can Pla, 5 Pol. Ind., ES-08170 Montornes Del Valles