- Dina fördelar som Premium-medlem
10% rabatt på artiklar
Prioriterad expressfrakt
Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
Personliga rekommendationer för dig
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation

Toppnot
Apelsin, Bergamott, Citron, friska toner, Vermouth

Mellannot
Oud, Pelargon, Ros

Baskaraktär
Ambra, Patchouli, Teakträ, Tobak, Vanilj
beskrivning
Eau de Parfum Spray, Wild Aoud
Linje
Oud
Produktserie
Dofter
doftgrupp
fräsch, Rökig, träig
Överdådig och orientalisk - det är Wild Aoud. Den ovanliga flaskan i djup koppar sticker ut och är ett riktigt blickfång i badrummet. Som en specialitet riktar sig doften, som släpptes 2009, till både män och kvinnor. Prova denna överdådiga unisex eau de parfum spray för dig själv eller ge dina doftvänner en orientalisk, sensuell doft!
Orientala oud nyanser Wild Aoud Eau de Parfum Spray
Träiga noter och orientaliskt kryddiga nyanser kännetecknar doften från Montale. Det är ingen slump, eftersom Pierre Montale, en av vår tids mest kända parfymörer, har skapat denna unisexdoft. Parfymören arbetade i Saudiarabien under många år, där han inspirerades av Orientens kryddiga smaker för att skapa sina dofter. Med Wild Aoud Eau de Parfum Spray kan du se fram emot en frisk öppning med citrusaktig bergamott, gråbo och rosengeranium, som smälter samman med sensuella träiga nyanser i hjärt- och basnoterna. Den orientaliska bouqueten kännetecknas av den ojämförliga orientaliska doften av oud, kryddig tobak och varm, balsamisk patchouli. Den balsamiskt söta ambran och teakträet fulländar denna extraordinära skapelse av Pierre Montale.Tillämpning
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.
Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.
Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.
Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.
Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.
Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
Innehåller
ALCOHOL DENAT • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER • LIMONENE • LINALOOL • CITRONELLOL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • CITRAL • GERANIOL • FARNESOL • COUMARIN • EUGENOL