- Dina fördelar som Premium-medlem
10% rabatt på artiklar
Prioriterad expressfrakt
Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
Le Couvent Maison de Parfum Eaux de Parfum Singulières Theria Eau de Parfum Spray
Personliga rekommendationer för dig
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation
beskrivning
Eau de Parfum Spray, Theria
Linje
Eaux de Parfum Singulières
Produktserie
Dofter
Som med många dofter från Le Couvent Maison de Parfum spelar botanisten Louis Feuillées skrifter en inflytelserik roll i Theria. De fungerar som inspiration för innovativa skapelser. Den berömde parfymören Jean-Claude Ellena har kommit på något speciellt för kollektionen Eaux de Parfum Singulières. Varje doft är tillägnad det unika hos en djurart. Eau de Parfum Spray Theria är en sensuell doftskapelse med blommiga och träiga noter.
Naturlig elegans: Theria från Le Couvent Maison de Parfum
En perfekt balans mellan tradition och modernitet: Le Couvent Maison de Parfum fortsätter den exklusiva franska parfymkonsten. Men företagets filosofi är modern: certifierade, veganska dofter med en hög andel naturliga ingredienser. Theria eau de parfum spray från kollektionen Eaux de Parfum Singulières bevisar att detta koncept är en utmärkt grund för eleganta doftkreationer. Den attraktiva, naturliga unisexdoften öppnar med de syrliga, citrusaktiga noterna av bergamott. I hjärtnoten blandas den ädla doften av iris med blommande narcissus. En antydan till kryddig kardemumma kompletterar blomnoterna och påminner om Louis Feuillées resor till fjärran länder. I den varma basnoten utvecklar cederträ sin sensuella, lätt söta smak.Tillämpning
Parfum, extrait, intense och eau de toilette i sprayform sprayas på 30 cm avstånd på handlederna, i armvecken, knävecken, på halsen och i dekolletaget.
Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.
Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.
Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
Ta ett stänk på ditt finger eller en bomullspinne och dutta på örsnibbarna, tinningarna, handlederna, i knävecken, dekolletaget, vristerna och i armvecken.
Olja appliceras droppvis bakom öronen, på handlederna, i hårtopparna eller på kläderna.
Roll-on-parfym appliceras på handlederna, halsen, i dekolletaget, knävecken och armvecken.
Innehåller
ALCOHOL DENAT., WATER, PARFUM, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, HYDROXYCITRONELLAL, COUMARIN, CITRONELLOL, LINALOOL, GERANIOL