- Dina fördelar som Premium-medlem
10% rabatt på artiklar
Prioriterad expressfrakt
Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
Korres Herrdofter Black Pepper Eau de Toilette Spray
Personliga rekommendationer för dig
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation
beskrivning
Eau de Toilette Spray, Black Pepper
Linje
Herrdofter
Produktserie
Parfymer
The Korres Collection Eau de Toilette Spray Black Pepper är en uppfriskande, träig-kryddig herrdoft med fruktiga-citrusinfluenser. Den omisskännliga doften kombinerar några av de mest värdefulla elementen som stod för lyx, heder och ära i det förflutna. Svartpeppar var värdefullt och erkänd som en eftertraktad valuta. Kashmir stod för överflöd och välstånd. Endast de rikaste härskarna hade råd med peppar och kashmir. Denna exklusivitet och elegans återspeglas i denna ädla doft. Korres Collection Eau de Toilette Spray Black Pepper kombinerar klassiska element med blommiga och uppfriskande medelhavsnoter och presenterar skickligt denna doftkomposition i ett modernt ljus.
En sofistikerad doft som framhäver en mans personlighet
Toppnoterna av citron, mandarin och lime öppnar denna gnistrande doftupplevelse. Hjärtnoterna av lavendel, svartpeppar och friska havsnoter kompletterar den extraordinära kompositionen. Basen avrundas med toner av cederträ, kashmirträ, ambra, mysk och citronträdsbark. Parfymen är dermatologiskt testad och även perfekt lämpad för veganer. Produkten är fri från djurförsök och förpackningen är lätt att återvinna. Korres Collection Eau de Toilette Spray Black Pepper kan bäras året runt och när som helst på dagen.Tillämpning
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rätt, ska den alltid sprayas direkt på huden och i mycket liten mängd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvärmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras på ca 20 cm avstånd. Gnugga inte in det fina doftmolnet på huden, låt parfymen i stället torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppåt, ska huden alltid sprayas nerifrån och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftämnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen håller längre.
Innehåller
ALCOHOL DENAT.,AQUA/WATER/EAU, PARFUM/FRAGRANCE, BRASSICA CAMPESTRIS(RAPESEED) SEED OIL, HELIANTHUSANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL,ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY)LEAF EXTRACT, ALPHA ISOMETHYLIONONE, BENZYL ALCOHOL, BENZYLSALICYLATE, CITRAL, CITRONELLOL,COUMARIN, EUGENOL, GERANIOL,LIMONENE, LINALOOL.
Varningar
Förvaras torrt.