- Dina fördelar som Premium-medlem
10% rabatt på artiklar
Prioriterad expressfrakt
Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
Personliga rekommendationer för dig
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation

Toppnot
Passionsfrukt, Persika

Mellannot
Ambra, Apelsin, Lilja, Magnolia

Baskaraktär
Jasmin, Mysk, Trä
beskrivning
Extrait de Parfum,
Linje
Fenice
Produktserie
Collection Privée
Gritti Fenice Extrait de Parfum Àr en somrig, lÀtt doft för honom och henne som kombinerar förförisk passionsfrukt med delikat apelsinblomma och spÀnnande mysk.
Frisk och uppfriskande unisexdoft med fruktiga och blommiga noter
Fenice Extrait de Parfum Ă€r en idealisk doft för den varma Ă„rstiden eller för varje dag tack vare sina lĂ€tta och uppfriskande doftackord. Vid applicering utvecklas först den lockande doften av passionsfrukt, som smĂ€lter samman med söta persikor. HjĂ€rtnoten kombinerar de blommiga tonerna av delikat apelsinblomma, mjuk magnolia och dyrbara liljor med en varm ambery nyans. Basen innehĂ„ller förförisk mysk och trĂ€iga noter och frĂ€schas upp av jasminblommor. Alvise Gritti, en adelsman som ocksĂ„ arbetade som alkemist, grundade parfymhuset Gritti pĂ„ 1500-talet. Alvise bodde i Venedig, som pĂ„ den tiden var ett handelscentrum för resenĂ€rer frĂ„n hela vĂ€rlden och kĂ€nnetecknades av ett mĂ„ngkulturellt samhĂ€lle. Alvise Ă€lskade aristokratins sprudlande och fĂ€rgstarka liv och fĂ„ngade sina intryck i dofter. I dag drivs parfymhuset av hans Ă€ttlingar, som för ut Alvises dofter pĂ„ marknaden i en litet moderniserad form.Tillämpning
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rÀtt, ska den alltid sprayas direkt pÄ huden och i mycket liten mÀngd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvÀrmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras pÄ ca 20 cm avstÄnd. Gnugga inte in det fina doftmolnet pÄ huden, lÄt parfymen i stÀllet torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppÄt, ska huden alltid sprayas nerifrÄn och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftÀmnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen hÄller lÀngre.
Innehåller
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), ALPHA ISOMETHYL IONONE, BENZYL ALCOHOL, BENZYL CINNAMATE, BENZYL SALICYLATE, CITRAL, CITRONELLOL, HEXYL CINNAMAL, HYDROXYCITRONELLAL, LIMONENE, LINALOOL