- Dina fördelar som Premium-medlem
10% rabatt på artiklar
Prioriterad expressfrakt
Fri frakt från 250,00 kr
- Hjälp & Kontakt
Personliga rekommendationer för dig
Filter
* Innehåller omdömen om internationella parfumdreams-butiker. Omdömena är inte verifierade avseende äkthet
Produktinformation

Toppnot
Ananas, Äpple, Bergamott, Jordgubbar, Lime, Plommon

Mellannot
Iris, Jasmin, Ros

Baskaraktär
Ambra, Ceder, Mysk, Patchouli, Sandelträ, Vanilj
beskrivning
Extrait de Parfum,
Linje
Anima
Produktserie
Collection Privée
karaktär
orientalisk
The Anima Extrait de Parfum frÄn Gritti omsluter dig i en lÀtt orientalisk doft som livas upp av saftiga Àpplen, exotisk ananas och syrliga citrusfrukter i toppnoten.
Unisexdoft med fin vit mysk och lockande patchouli
Anima Extrait de Parfum Ă€r högkoncentrerad, sĂ„ det rĂ€cker med en liten skvĂ€tt för att du ska omslutas av en spĂ€nnande doft. Skapelsens orientaliska bas kĂ€nnetecknas av lite grov patchouli, vit mysk, ambra, sandeltrĂ€ och cedertrĂ€, vilket gör den sensuell och mystisk. HjĂ€rtnoten kombinerar de somriga noterna av jasmin och irisblomma med eleganta rosor. Toppnoten ger friskhet: de uppfriskande tonerna av saftiga limefrukter, bergamott, Ă€pplen, ananas och jordgubbar kombineras hĂ€r och förfinas med en nypa söt vanilj. Gritti Ă€r ett italienskt parfymhus som grundades pĂ„ 1500-talet av Alvise Gritti och som nu drivs av hans Ă€ttlingar. Alvise var en adelsman och alkemist som bodde i Venedig. MĂ„nga handelsmĂ€n som fĂ€rdades lĂ€ngs SidenvĂ€gen stannade till i Venedig och formade pĂ„ sĂ„ sĂ€tt stadens mĂ„ngkulturella ansikte. Alvise fĂ„ngade intrycken frĂ„n denna dekadenta era i sina dofter - dofter som Ă€n idag inte har förlorat nĂ„got av sin elegans och sensualitet.Tillämpning
För att herrparfymen verkligen ska komma till sin rÀtt, ska den alltid sprayas direkt pÄ huden och i mycket liten mÀngd. Den utvalda doften utvecklas snabbt av kroppsvÀrmen. Om doften kommer i en sprayflaska, ska den appliceras pÄ ca 20 cm avstÄnd. Gnugga inte in det fina doftmolnet pÄ huden, lÄt parfymen i stÀllet torka in. Eftersom spraymolnet stiger uppÄt, ska huden alltid sprayas nerifrÄn och upp. Innan appliceringen ska helst kroppen smörjas in med en doftneutral kroppslotion. Herrparfymens doftÀmnen stannar kvar i lotionens lipider, vilket medför att doftupplevelsen hÄller lÀngre.
Innehåller
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), BENZYL ALCOHOL, BENZYL BENZOATE, GERANIOL, LIMONENE, LINALOOL.